R – Rakytník, Rebarbora, Rozmarýn …

  • RAJČE JEDLÉ (SOLANUM LYCOPERSICUM) není vhodné 
    Obsahuje: betakaroten – chrání buňky před slunečními paprsky (před ozářením), vitamin C – nezbytný pro tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, chrupavek a zubů, lykopen – ochránce buněk těla před volnými radikály, vápník – podporuje růst a sílu kostí, železo – jeho nedostatek způsobuje chudokrevnost, draslík – důležitý pro zdravý vývoj organismu, fosfor – prospěšný při zásobování tělesných buněk energií, zinek – pomáhá v boji proti infekcím, chrom – je odtučňovací prostředek a pomáhá při zachování dobrého zdravotního stavu, vitamín A – důležitý pro zdraví vzhled pokožky a tkání, vitamín B – nezbytný pro správné fungování organismu, vitamín E – chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Rajčata jsou velmi vhodná při různých redukčních a očistných dietách. Působí proti únavě a zlepšují náladu, zabraňují stárnutí buněk, ovlivňují kvalitu a zdraví pokožky, slouží před negativními účinky UV záření a udržují čistý imunitní systém. Rajčata také snižují riziko výskytu rakoviny, nebezpečného cholesterolu, kardiovaskulárních a degenerativních onemocnění, jsou vhodným doplňkem při onemocnění srdce a krevního oběhu. Podle posledních studií konzumace rajčat pomáhá při problémech s prostatou.
  • RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ (HYPPOPHAE RHAMNOIDES) je vhodný 
    Obsahuje: 10x více vitaminu C než pomeranč, Vitaminy A, D, F, K a vitaminy skupiny B, Rutin, flavonoidy, pektin, silici a třísloviny, Organické kyseliny a minerály, Alkaloid hyppopheinu (ten se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, který chrání organismus proti depresi a nádorům). 
    Má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy. Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních. Reguluje krevní oběh. Pomáhá při kožních onemocněních, akné, popáleninách a omrzlinách. Zabraňuje vypadávání vlasů. Čistí organismus od toxických zplodin. Rozpouští hleny. Pomáhá při revmatismu. Vykazuje protinádorové účinky.
  • RAMBUTAN (NEPHELIUM LAPPACEUM) není vhodný 
    Obsahuje středně velké množství mědi, která je nezbytná pro tvorbu bílých a červených krvinek. Obsahuje také mangan, které naše tělo potřebuje k produkci a aktivaci enzymů. Obsahuje kyselinu gallovou, která čistí tělo od volných radikálů a chrání tak buňky těla před oxidačním poškozením. Odvar z kořenů se používá ke snížení horečky, obklady z listů na léčení bolesti hlavy.
  • RDESNO ČERVIVEC (PERSICARIA MACULATA) není vhodné 
    Zastavuje krvácení, při silné menstruaci a krvácení mimo menstruaci, při krvi v moči, posilující prostředek při nachlazení, posiluje srdce, jako projímadlo
  • RDESNO PTAČÍ (POLYGONUM ACICULARE) není vhodné 
    Truskavec je stará léčivá rostlina, která odpradávna sloužila k zastavování krvácení. Dnes ji používáme spíše pro stahující účinky zejména při katarech žaludku, střev a dalších podobných onemocněních trávicí soustavy. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny a vzácná je její vlastnost zvyšovat krevní tlak. Dále má truskavec protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj z této bylinky je výborný při onemocnění kloubů, dně, revmatismu i při některých ženských nemocech, hlavně při silném menstruačním krvácení a výtoku. Na jaře i na podzim ho používáme spolu s květem vřesu při detoxikačních kúrách. Tato kúra by měla trvat 3 týdny a čaje střídáme obden (jeden den 1,5 litru truskavce, pijeme celý den po doušcích. Druhý den vřes). Truskavec je také účinný při léčbě tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest. Na vnější použití je silný odvar z truskavce výborný při omývání těžce se hojících, mokvajících a hnisavých ranách (například u bércových vředů), na které můžeme přikládat i celé rozmačkané nebo spařené byliny. Forma obkladu, nejlépe přes celou noc, se doporučuje na krví podlité oči
  • REBARBORA (RHEUM RHABARBARUM) není vhodná 
    Účinně ničí škodlivé mikroorganismy, prospívá krevnímu oběhu, je močopudná. Není ovšem vhodná pro nemocné žlučníkovými a močovými kameny. Díky zmíněným látkám účinně pomáhá při ochablosti střev a zácpě,zbavuje tělo škodlivin, posiluje svaly, kosti, nervy, pokožku a vlasy, aktivuje energii buněk a je dobrým pomocníkem při boji s nadváhou, neboť na sebe váže tukové látky. Musím ale také přiznat, že jsem nenarazila pouze na chválu této rostliny. Rebarbora je bohužel pravděpodobně více zodpovědná za ledvinové potíže u dětí než kterýkoli z ostatních faktorů. Jen velice málo rostlin, jestliže vůbec nějaké má tak velkou koncentraci kyseliny šťavelové, jako rebarbora. Vařením se přemění tato kyselina v anorganickou chemikálii, která, jestliže ji sníme, zanechá v těle značné množství krystalků kyseliny šťavelové. Bezpočetné případy revmatizmu a revmatické horečky mohou být zaviněny konzumací vařené rebarbory. Jedí ji děti i dospělí, údajně pro její projímavý účinek, který se dostaví poměrně rychle, takže se nemyslí na tvorbu krystalků kyseliny šťavelové. Její usazeniny v těle nedráždí okamžitě, ale jejich účinek se dostavuje záludně a pomalu. Z tohoto důvodu jsou následky jen zřídka, jestliže vůbec, připisovány té správné příčině, totiž konzumaci rebarbory.
  • REVEŇ DLANITÁ (RHEUM PALMATUM) není vhodná 
    Obsahuje v oddencích komplex tzv. antrachinonových derivátů (rhein, rheum-emodin, chrysofanol aj.) s projímavými účinky. V čajových směsích s rostlinami s potopudným a močopudným účinkem může přispívat ke snižování tělesné hmotnosti. Dlouhodobější pití těchto čajů však dráždí sliznici tlustého střeva, není fyziologické a může vyvolávat i kolikovité střevní bolesti. Oddenky obsahují dále třísloviny, flavony a pryskyřici. Pro obsah těchto látek reveň funguje jako jakýsi regulátor stolice (0,05 – 0,50 g protiprůjmový účinek, 1,0 – 4,0 g jako projímadlo), při onemocněních žaludku, střev a žlučových cest. Pryskyřice obsažená v reveni není vhodná při močovém písku a ledvinových kamenech.
  • RMEN SLIČNÝ (ANTHEMIS NOBILLIS) je vhodný 
    Původně byly užívány květy rmenu sličného k léčení různých nemocí včetně žloutenky a nemocí jater, ale také proti migréně. Čaj z něj je starobylým tonikem příjemně chutnajícím a podporujícím trávení. Dále se přidává do likérů. Celé natě se v Anglii používá k přípravě bylinného piva. V kosmetice se používá při výrobě šamponů.
  • ROHOVNÍK OBECNÝ – KAROB (CERATONIA SILIQUA) je vhodný 
    Je zdravější variantou kakaa a čokolády – obsahuje méně tuků a má asi o třetinu nižší kalorickou hodnotu, přičemž například v pečivu jej od kakaa téměř nerozeznáte (kakao obsahuje 17 % tuku a  asi 1760 kJ ve 100g; hořká čokoláda 32 % tuku asi 2200 kJ ve 100g; karob obsahuje 4 % tuku a asi 1100 kJ ve 100g). Nízká pravděpodobnost vzniku alergie na karob – je vhodný pro osoby alergické na kakao. Do karobových výrobků se nemusí přidávat řepný cukr a tuk pro zjemnění, karob je sám o sobě dost sladký a má jemnou konzistenci. Na rozdíl od kakaa karob neobsahuje zdraví škodlivé methylxantiny. Má příznivý vliv na snižování hladiny cholesterolu v krvi díky obsahu vlákniny (pektin). Obsahuje vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, draslík a železo
  • ROOIBOS je vhodný 
    Nápoj rooibos má velmi dobrý vliv na lidské zdraví. Obsahuje vitamín C a řadu stopových prvků jako například železo, draslík, vápník, sodík, mangan, zinek, měď, fluor a hořčík. Proto není divu, že popíjení rooibosu má pozitivní vliv na lidi trpící mnoha civilizačními nemocemi. Mohou ho pít lidé s onemocněním srdce a cév, vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo žaludečními potížemi. Rooibos působí proti alergickým reakcím, léčí ekzémy a podráždění kůže. Pozitivně působí při neurózách, stresu, úzkosti, podráždění, nespavosti nebo bolestem hlavy. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá v boji organismu proti účinku tzv. volných radikálů a snižuje riziko zhoubného nádorového bujení. Protože neobsahuje žádný kofein, můžete ho popíjet celý den a mohou jej pít i děti nebo těhotné ženy
  • ROSNATKA OKROUHLOLISTÁ (DROSERA ROTUNDIFOLIA) chybí informace o vhodnosti 
    Rosnatka obsahuje množství význačných látek – naftochinony, např. droseron, methyljuglon a plumbagon se spasmolytickými účinky. Dále obsahuje flavonové glykosidy, organické kyseliny, stopy kyanogenních sloučenin a další látky. Významné jsou enzymy a slizy v exkretech trávicích žlázek a lapacích chlupů. Je to léčivka, používá se nať, která se však nesmí sbírat z důvodu ochrany rostliny! Rosnatka se používá k léčbě průdušek, proti křečím, arterioskleróze, cukrovce (výrazně snižuje hladinu krevního cukru), má silné antibakteriální působení a je močopudná. Dříve z ní bylo vyráběno mnoho preparátů, ať už čaj na podporu vykašlávání s antisklerotickými účinky, kapky proti kašli nebo likér „rosolka“.
  • ROUTA VONNÁ (RUTA GRAVEOLENS) chybí informace o vhodnosti 
    Pomáhá snížit krevní tlak, užívá se při bolestech střev a bolestech hlavy. Zlepšuje trávení a tvorbu žluči. Působí močopudně, zpevňuje cévy, snižuje menstruační potíže (zvyšuje tonus dělohy, proto je nebezpečná pro těhotné ženy). Nálev je vhodný při únavě očí. Pozor na doporučení denní dávky, při jejím zvýšení působí toxicky. Při předávkování vyvolá nevolnost a závratě spojené s dávením.
  • ROZCHODNICE RŮŽOVÁ (RHODIOLA ROSEA) není vhodná 
    Od pradávna se rozchodnice užívá pro zvýšení fyzických a psychických sil. Mezi obsahové látky patří flavonoidy, cinnamylalkohol a jeho glykosidy (rosin, rosavin, rosarin), jednoduché fenolické látky (p-tyrosol, rhodiolosid), monoterpeny (rosiridol, rosiridin). Hlavní obsahové látky jsou rhodiolosid a p-tyroso. Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60 % vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým jedinečným působením rostlinka skvěle konkuruje i takovým bylinným adaptogenům jako je např. ženšen. Mezi hlavní účinky patří centrální stimulační účinek, zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, zvyšuje hladinu dopaminu, zvyšuje imunitní reakci organismu a normalizaci hladiny glukózy v krvi. Působí blahodárně na žaludeční sliznici a pomáhá chránit srdce. Nesmí se užívat současně s léčbou barbituráty (ale ty jsou v současnosti předepisovány již velmi málo). Používá se i ve sportu u výrazně zátěžových tréninků, kde se významně uplatňuje stres a velká potřeba energie.
  • ROZCHODNÍK OSTRÝ (SEDUM ACRE) není vhodný 
    Rozchodník ostrý se používá při otravách, protože při větších dávkách vyvolává u člověka zvracení. Také se využívá jako surovina pro výrobu léků proti vysokému krevnímu tlaku. V celé rostlině, ale především v listech, je obsažený jedovatý alkaloid sematin. Mimo něj jsou v rozchodníku ostrém obsaženy slizy, sacharidy, organické kyseliny, glykosid rutin a uhličitan vápenatý. Uhličitan vápenatý společně s jinou látkou dráždí sliznice a pokožku. Čerstvá šťáva má antibiotické a fungicidní účinky. Odstraňuje kuří oka, mozoly a otlaky. Dále se z rozchodníku může vyrábět hojivá tinktura, nebo mast.
  • ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ (ROSMARINUS OFFICINALIS) není vhodný 
    Droga obsahuje 1 až 2% silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), diterpenové hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial aj.), kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny (až 8%) a další látky. Obsah účinných látek však značně závisí na době i místě sběru. Rozmarýna zvyšuje prokrvení trávícího systému, uvolňuje jeho hladké svalstvo a zvyšuje tvorbu trávících šťáv a žluče, celkově tedy zlepšuje trávení. Vedle toho snižuje pocit únavy a uklidňuje, působí mírně močopudně, zvyšuje extrémně nízký tlak, zlepšuje krevní oběh, snižuje pocit chladu v končetinách, působí desinfekčně, pomáhá při zahlenění plic a při rýmě, snižuje bolest při revmatismu a dně a protože zvyšuje prokrvení malé pánve, může napomoci i otěhotnění. Vzhledem k tomu, že v rozmarýně a jejích silicích jsou přítomny silné antioxydanty, působí pravděpodobně i výrazně v prevenci nádorových onemocnění.
  • ROZPUK JÍZLIVÝ (CICUTA VIROSA) není vhodný 
    Droga obsahuje zejména hořce chutnající jedovatý cikutoxin a silici s kuminolem, cymolem a terpeny. Působí na mozek a pokožku. Látky rozpuku mají vliv na ústřední nervovou soustavu. Ve větších dávkách může vyvolat závratě, obluzení a křeče. Droga je nebezpečná, pro svou jedovatost se dnes v terapii už nepoužívá. Její význam je pouze toxikologický. I zevní použití je nebezpečné. Případná otrava se projevuje ochrnutím mozku, zpočátku s bolestí hlavy, pocitem nevůle, zvracením, srdeční úzkostí a křečemi podobnými epilepsii.
  • ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ (VERONICA OFFICINALIS) je vhodný 
    Droga ulehčuje odkašlávání a účinkuje sekretolyticky při chronické bronchitidě a bronchiálním astmatu. Má i diuretický (močopudný) účinek. V lidovém léčitelství se používá i při dně, ledvinných kamenech, revmatizmu, zánětu močového měchýře, chronických kožních onemocněních a furunklech (povrchových vředech). Rostlina vyluhovaná v rostlinném oleji se považuje za prostředek vhodný k léčbě hnisajících ran a sluncem spálené kůže. Celkově je však účinek drogy velmi slabý.
  • RUKOLA – ROKETA SETÁ (ERUCA SATIVA) je vhodná 
    Rukola patří do čeledi brukvovitých, je tedy příbuzná s kapustou, brokolicí, ředkvičkami, růžičkovou kapustou, kedlubnami, ale i řeřichou nebo hořčicí. Všechny rostliny z této čeledi jsou zdrojem isothiokyanátů, které mají antikancerogenní účinky, konzumací brukvovitých rostlin tedy chráníme tělo před rakovinou. Rukola nejenže výborně chutná, ale je i zdraví prospěšná. Konzumací této bylinky zásobujeme tělo zejména vitamínem C a beta karotenem. Důležité je také, že jako zelená listnatá zelenina obsahuje barvivo chlorofyl. Uvádí se, že chlorofyl má pročišťující a oživující účinek na organismus, zvláště na játra a trávící trakt. Konzumace rukoly zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá detoxikovat játra a pročišťovat krev, kromě toho má rostlina i mírně močopudné a projímavé účinky. Na konci zimy a začátkem jara se konzumací rukoly zvýší naše imunita a zmírňuje únavu. Podporuje trávení
  • RŮŽE ŠÍPKOVÁ (ROSA CANINA) je vhodná 
    Šípky obsahují řadu významných vitamínu. Nejdůležitější je vysoký obsah vitamínu C. Jsou však zastoupeny i další – vitamín A, K a vitamíny skupiny B. Kromě vitamínů obsahuje šípek i významné procento flavonidů, tříslovin a organických kyselin. Látky zastoupené v největším poměrném množství dávají šípku schopnost příznivě působit zejména na stěnu cév. Díky vysokému obsahu vitamínu C je šípkový čaj vhodný zejména k prevenci infekčních onemocnění. Vhodná je konzumace čaje v zimních měsících, kdy je tohoto vitamínu obecně nedostatek. Příznivého účinku na cévní stěnu se využívá zejména při léčbě zánětů a bolestí křečových žil.
  • RŮŽIČKOVÁ KAPUSTA (BRASSICA GEMMIFERA) není vhodná 
    Růžičková kapusta je bohatá na tiamin (vitamín B1) a kyselinu listovou (vitamín B9) a vitamín C, z minerálních látek obsahuje především mangan a draslík. Díky svému složení pomáhá chránit váš imunitní systém, posiluje krvetvorbu a růst buněk. Dodává energii pro váš mozek, působí detoxikačně, antistresově a proti chronické únavě. Zvyšuje pevnost tkání, vyživuje pleť a vlasy. Růžičková kapusta má pozitivní vliv na zažívací ústrojí, odvodňuje a pomáhá při hubnutí.
  • RYBÍZ ČERVENÝ (RIBES RUBRUM) není vhodný 
    Je až neuvěřitelné, kolik zdraví prospěšných látek jedna malinká kulička rybízu obsahuje. Například vitamínu C obsahuje tolik, že už konzumací 40 kuliček pokryjeme celou doporučenou denní dávku tohoto vitamínu pro dospělého člověka. Dále je v rybízu zastoupen vitamín P (rutin), vitamíny řady B (niacin a kyselina pantothenová) a karoteny, z nichž se v těle tvoří vitamin A. Mimo vitamínů je také rybíz velmi ceněn pro obsah nenasycených mastných kyselin, tříslovin a pektinu. Ze stopových prvků je v něm nejvíce zastoupen vápník, železo, v menším množství pak hořčík, mangan a draslík. Kombinace všech těchto látek je jedinečným přírodním lékem. Rybíz zvyšuje imunitu lidského těla, pomáhá při angínách, rýmě i zánětech sliznic. Je také dobrou prevencí rakoviny, chrání naše oči a cévy
  • RYBÍZ ČERNÝ (RIBES NIGRM) není vhodný 
    Plody rybízu Vám pomohou proti kašli a zlepší chuť nápojů. Olej ze semen ženám pomůže s problémy v přechodu, při bolestivé menstruaci, bolesti na prsou a stimuluje imunitní systém. Listy Vám zlepší potíže při zánětech kloubů, dně, revmatismu, průjmech, hepatitidě, křečových stavech, zánětech v dutině ústní a při nachlazení. Dále se hodí k dezinfekci moči, zvýšení její tvorby, léčbě močových kamenů a jako čistící čaj.
  • RÝŽE SETÁ (ORYZA SATIVA) je vhodná 
    rýže je důležitý zdroj škrobu, sacharidy bez lepku – rýže je vhodná potravina pro nemocné celiakií, pomáhá udržovat krevní cukr, rýžové otruby pomáhají snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, používá se k léčení zažívacích obtíží, upravuje mírné průjmy i zácpu. Rýže je lehce stravitelná, nezpůsobuje plynatost, je proto vhodná pro výživu dětí, starých lidí a pro lidi s žaludeční, žlučníkovou či pooperační dietou. Rýže neobsahuje cholesterol. Hrnek uvařené rýže obsahuje pouze 150 kalorií. Díky obsahu minerálních látek a vitamínů je hnědá rýže ideální potravinou pro zdravé vlasy, nehty, kůži a kosti. Rýže je bohatá na slizotvorné substance, což má význam pro léčbu zažívacích potíží a střevních onemocnění. Konzumování rýže zlepšuje stav kůže při lupence. Rýže obsahuje 8 esenciálních aminokyselin. Pokud uvaříme rýži s luštěninami (např. čočkou, hrachem či sójou), získáme plnohodnotný zdroj bílkovin. Rýže podporuje vylučování vody a zplodin metabolismu přes ledviny. Škrob v bílé i hnědé rýži se tráví a absorbuje pomalu a při tom trvale uvolňuje do krve glukózu, což pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. To je výhodné u lidí trpících cukrovkou či hypoglykemií (sníženou hladinou krevního cukru). Konzumace rýže snižuje krevní tlak. Vývar z rýže pomáhá při vysokých teplotách a zánětech. Působí preventivně i léčebně proti ledvinovým kamenům kalciového typu. Podle makrobiotiky patří hnědá rýže mezi energeticky vyrovnané potraviny, tudíž není ani extrémně stahující či rozpínavá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>