P – Pampeliška, Paprika, Pepř …

  • PAČULE OBECNÁ (POGOSTEMON CABLIN) není vhodná 
    Má silné aromatické účinky, které podporují zklidnění, působí antidepresivně, afrodiziakálně a protizánětlivě, zlepšují koncentraci, trávení, problémy s močovým měchýřem, snižují horečku. Zevně působí proti akné, ekzému nebo se užívá na péči o vlasy a k hojení ran. Je velmi užitečná jako odpuzující přípravek proti hmyzu, zejména proti molům a komárům
  • PAKMÍN VÉTŚÍ (AMMI MAJUS) není vhodný 
    Droga obsahuje furokumariny, např. bergapten, xanthoxin, imperatorin a isopimpinellin, flavonové glykosidy a mastný olej. Množství furokumaninů je velmi rozdílné. Nejvíce jich obsahuje zelený plod, nejméně kořen. Terapeuticky zvláštní je relatovně jedovatý xanthotoxin, kterým je možné dosáhnout repigmentaci pokožky při ztrátě pigmentu. Plod se užíval proti nadýmání a při potížích se žaludkem. Vnitřně se droga užívá jako karminativum ve formě nálevu při poruchách trávení a nadýmání. Extrakty z plodů se zevně užívají v dermatologii a osvědčují se hlavně při vitiligo, nedostatku barviva v kůži. Drogu a přípravky z ní může předepsat pouze lékař.
  • PAKMÍN VISNAGA (AMMI VISNAGA) není vhodný 
    Rostlina obsahuje chromony, hlavně khelin, malé množství khelinolu a visnagin, glykosid khelol, skupinu kumarinových látek zvanou visnagan, flavonové glykosidy a mastný olej. Uvolňuje křeče, odvar nebo tinktura vyvolává útlum hladkého svastva, zejména močovodu, žlučových cest, žlučníku a bronchů. Dobré léčebné výsledky jsou způsobeny spolupůsobením jednotlivých obsahových složek. Čisté látky učinkují při stejném dávkování slaběji. Droga také způsobuje rozšíření věnčitých tepen a zlepšuje kontrakci srdce. Účinek je podmíněn hlavně khelinem, který může ve větších dávkách vyvolat nevolnost, závrať nebo kolaps. Vnitřně se droga používá v odvaru jako spazmolytikum a vazodilatans při křečích močových a žlučových cest, hlavně k vypuzení ledvinových, močových a žlučových kaménků a při bronchitidě. Užívá se také při angině pectoris a jako surovina k izolaci čistých látek, zejména khelinu.
  • PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ (TARAXACUM OFFICINALE) je vhodná 
    Droga a přípravky z pampelišky posilňují funkce jater, žlučníku a ledvin, proto se používá při zánětech jater,onemocněních žlučníku – žlučníkové kameny, při nedokonalém rozkladu tuků, i jako diuretikum při zánětech a kamenech v ledvinách a močovém měchýři. Používá se též jako protihlístový prostředek. Kromě toho stimuluje látkovou výměnu, zlepšuje chuť do jídla, trávení, účinkuje při žaludečních a střevních obtížích (žaludečním a střevním kataru, nadýmání a zácpě), používá se při cukrovce (list pampelišky). Dobře účinkuje při artróze a dně. Lidové léčitelství doporučuje kořen pampelišky i při onemocněních sleziny, celkové slabosti, při anémiích, ke zlepšení složení krve, při ateroskleróze (tento účinek je pravděpodobně vyvolaný vázáním cholesterolu) a při chronických kožních onemocněních.
  • PAPÁJA (CARICA) není vhodná  
    Prokázán byl účinek proti otokům. Další uváděné účinky vyžadují další potvrzení. Papaja je používána při trávících potížích, zánětech a vředech v oblasti žaludku a dvanáctníku a také při nedostatečné činnosti slinivky. Enzymové preparáty s obsahem papainu se používají v doplňkové léčbě revmatismu. Kontraindikace : Papaja se nedoporučuje v těhotenství a době kojení. Kontraindikací jsou poruchy krevní srážlivosti.
  • PAPRIKA (CAPSICUM) není vhodná 
    Červená paprika obsahuje téměř čtyřikrát více vitamínu C než citrony nebo pomeranče (100 g červené papriky obsahuje více než trojnásobek doporučené denní dávky tohoto vitamínu). Paprika je významná i kvůli jiným nevýživným látkám. Flavonoidy jsou silné protizánětlivé antioxidanty, které chrání oběhovou soustavu. Kapsaicin dodává paprice pálivou chuť. Sladká paprika ho obsahuje jen 0,1 %, což je desetkrát méně než u pálivé papriky, která ho má minimálně 1 %. Malé dávky kapsaicinu podporují trávení, vyšší dráždí pokožku a sliznici. Paprika obsahuje přibližně 2 % vlákniny. Spolu s kapsaicinem tvoří mírné projímadlo. Paprika je prospěšná pro lidi trpící dyspepsií (porucha trávení), zmírňuje zánět žaludku a podporuje tvorbu trávicích šťáv. Paprika je mírné projímadlo a působí proti plynatosti. Díky malému obsahu kalorií se dá využít při redukčních dietách. Díky neobyčejně vysokému obsahu antioxidačních vitamínů (A a C), které chrání buňky před mutagenními účinky karcinogenů, přispívá konzumace papriky k prevenci rakoviny. To platí zejména pro nádory trávicích orgánů (žaludku a tlustého střeva).
  • PARA OŘECHY – JUVIE ZTEPILÁ (BERTHOLLETIA EXCELSA) nejsou vhodné 
    Para ořechy obsahují více než 66 % tuků, které se velmi snadno kazí. Ty obsahují až 25 % nasycených mastných kyselin. Spolu s palmou a kokosovým ořechem jsou para ořechy rostlinou nejbohatší na tento druh mastných kyselin. Para ořechy jsou bohaté na proteiny (14 %), vitamin E a minerály (fosfor, hořčík, vápník a železo). Jejich nejdůležitější dietetickou vlastností je vysoký obsah vitaminu B1, který je vyšší než v mase, mléku nebo vejcích. Tohoto vitaminu obsahují více jen pšeničné klíčky, pivní kvasnice, slunečnicová semínka a piniové oříšky. Para ořechy jsou tedy vhodné pro ty, kdo trpí nervovými poruchami, jako např. podrážděností, depresí, výpadky paměti, špatnou koncentrací nebo sníženou duševní výkonností. Kvůli příznivému účinku vitaminu B1 na nervovou soustavu by měli para ořechy jíst i ti, kteří se pokoušejí přestat kouřit.
  • PARCHA LÉČIVÁ (LEUZEA CARTHAMNOIDES) není vhodná 
    Droga obsahuje flavonoidy, triterpenové glykosidy, deriváty chlorofenu, ne zcela přesně určené alkaloidy, saponiny, třísloviny, silici, keraten. Z minerálních látek je to především fosfor. Obsahuje i vitaminy, především kyselinu L-askorbová. Droga patří do skupiny adaptogenů. Zlepšuje adaptaci organismu na stres, pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu. Působí anabolicky, snižuje hladinu cukru, tuků a cholesterolu v krvi. Droga ovlivňuje i některé druhy deprese, zvlášť reaktivní, poměrně spolehlivě léčí impotenci a působí i jako afrodisiakum.
  • PASTALA ROZPROSTŘENÁ (TURNERA DIFFUSA) není vhodná 
    Vhodná k léčbě depresí a úzkosti. Užívá se ve formě čaje, tabáku, či likéru (ten je vyráběn v Mexiku jako „Creme di Damiana“), zlepšuje krevní oběh, zrychluje metabolickou přeměnu a tím působí i jako lehké projímadlo.
  • PASTINÁK SETÝ (PASINACA SATIVA) je vhodný 
    Pastinacin tlumí křeče hladkého svalstva. Droga působí diureticky, sedativně a jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu. Používá se vnitřně ve formě nálevu jako spazmolytikum, mírné siuretikum a roborans při močových potížích a bolestech z kaménků a při nechutenství. Pastinák se používá jako zelenina buď salátová nebo jinak upravená, pro vysoký obsah vitamínu C a bílkovin.
  • PATIZON (CUCURBITA PEPO) je vhodný 
    Patizon obsahuje 90% z vody a velmi málo sacharidů. Proto je oblíbený zejména u osob držících různé redukční diety. Dále pak obsahuje například sodík, draslík, železo, měď, chlor či fosfor. Patizon napomáhá odstraňování škodlivin ze střev a podporuje trávení. Zároveň zvyšuje obranyschopnost organizmu, snižuje hladinu tuku v krvi a má pozitivní účinek na srdce a celý kardiovaskulární systém. Pomáhá také při problémech se slinivkou břišní, působí močopudně a celkově ulevuje při problémech s ledvinami. Může rovněž pomoci od potíží způsobených revmatismem, aterosklerózou nebo dnou
  • PAZVONEK DANGŠEN (CODONOPSIS PILOSULA) není vhodný 
    Droga výrazně ovlivňuje astma a horečnaté stavy, zlepšuje libido i potenci u obou pohlaví, celkově stimuluje a posiluje, přitom ale prohlubuje spánek. Léčí záněty střev a ledvin, příznivě ovlivňuje diabetes II. typu. Zvyšuje počet červených a snižuje počet bílých krvinek. Zvyšuje krevní tlak. Má také poměrně velký účinek protinádorový. V tradičním čínském lékařství se využívá i naťová droga, a to ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality. Relativní kontraindikací je velmi vysoký krevní tlak. V těhotenství a při kojení raději drogu nepodáváme
  • PAŽITKA POBŘEŽNÍ (ALLIUM SCHOENOPRASUM) není vhodná 
    Pažitka obsahuje velké množství bílkovin, vitamín C, vitamín B2 s spoustu minerálů – např. vápník, sodík, železo a fosfor. Pažitka podporuje dobré trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním.
  • PELYNĚK ČERNOBÝL (ARTEMISIA VULGARIS) není vhodný 
    Rostlina podporuje trávící činnost tím, že provokují sekreci žaludečních šťáv. Při delším užívání jsou nebezpečné – poškozují nervovou soustavu. Otrava se projevuje poklesem krevního tlaku a poruchou srdečního rytmu. Použití: Používá se jako digestivum vnitřně v nálevu při nechutenství, hypoacidní gastritidě, dyspepsiích, žaludečních křečích apod. Může se použít také proti střevním parazitům.
  • PELYNĚK PRAVÝ (ARTEMISIA ABSINTHIUM) není vhodný 
    Obě formy (nať i tinktura) se používají jako prostředky zlepšující chuť k jídlu, dále při poruchách trávení, při nedostatečném vylučování žaludeční kyseliny, žluči a jako prostředek proti nadýmaní a plynatosti. Uplatnění nachází i při křečových stavech střev a žlučového traktu. Kontraindikace :Při žaludečních a střevních vředech.
  • PEKANOVÉ OŘECHY (CARYA ILLINOINENSIS) nejsou vhodné 
    Pouhých pět pekanových ořechů obsahuje asi šestinu doporučené denní dávky zinku, který je zásadní pro fungování bílých krvinek, jež bojují proti bakteriím a virům, včetně nachlazení a chřipky
  • PEKINGSKÉ ZELÍ (BRASSICA PEKINENSIS) je vhodné 
    Pekingské zelí je velmi bohaté na vitamíny. Obsahuje mnoho vitamínu C, ale i karoten a vitamíny řady B (B1, B2 a B3). Z minerálních látek je nejvíce obsažen draslík, vápník, hořčík, železo a v malém množství i sodík. Je lehce stravitelné, má nízkou energetickou hodnotu (100 g obsahuje 51 kJ) a proto bývá oblíben v řadě redukčních diet. Navíc u něj byly prokázány hojivé účinky na zažívací trakt.
  • PEPŘ ČERNÝ (PIPER NIGRUM) není vhodný 
    Základní účinek se projevuje zvýšením produkce slin a žaludeční šťávy. Působí proti baktériím. Pepř ovlivňuje jaterní funkce. Tradičně je používán při zažívacích poruchách. Zevně při svrabu a bolestí nervového původu
  • PEPŘ KUBEBOVÝ (PIPER CUBEPA) není vhodný 
    V Evropě byl ceněným kořením, ale u nás pozbyl významu již před lety. Stále se však používá do silně aromatických likérů. Kubeba voní po kafru a má pronikavou palčivou chuť (místo piperinu obsahuje palčivý kubebin, silice a pryskyřice s vůní kafru), připomíná nové koření. Je součástí arabských a indonéských kořenných směsí, používá se do zeleninových a masitých pokrmů
  • PETRŽEL ZAHRADNÍ (PETROSELINUM) je vhodný 
    Je uváděno, že droga vykazuje účinky uvolňující střevní plyny, protikřečové, podporující odkašlávání, proti střevním parazitům i vyvolávající nebo upravující nepravidelné měsíčky. Tradičně je užívána při poruchách trávení spojených s nadýmáním, střevních křečích, zánětech močového měchýře, nedostatečném vylučování moči, průduškovém kašli ve stáří, poruchách menstruace. Kontraindikace: Při zánětlivém onemocnění ledvin
  • PĚŤOUR MALOÚBORNÝ (GALINSOGA PARVIFLORA) je vhodný 
    Obsahuje bílkoviny, flavonoidy, trochu silice, pryskyřičné látky, saponiny, vitamín C a další látky. Sbírá se kvetoucí nať (Herba galinsogae) která se suší. Podává se ve formě tinktur, odvarů, zábalů i koupelí proti lupénce, ekzému, na bércové vředy i na špatně se hojící rány. Pěťour maloúborný zpevňuje dásně postižené paradentózou, zvyšuje laktaci, působí desinfekčně, snižuje horečku a krevní tlak
  • PHYSALIS – MOCHYNĚ PERUÁNSKÁ (PHYSALIS ALKEKENGI) není vhodná 
    Plody mochyně židovské jsou velice bohaté na vitamin C, obsahují ho dokonce více než citróny. Pro nás nejpřínosnější je ovšem kombinace látek s detoxikačním účinkem. Mochyně je známá hlavně jako přírodní prostředek pro léčbu dny a kloubních potíží, dokáže totiž rozpouštět a odvádět nebezpečné soli kyseliny močové, usazené v kloubech a tkáních. Tyto soli jsou příčinou bolestivé dny a zhoršují také průběh revma a dalších kloubních potíží
  • PCHÁČ ZELINNÝ (CIRSIUM OLERACEUM) není vhodný 
    Obsahuje alkaloidy, třísloviny, silice, pryskyřice, flavony. Dříve byl užíván proti dně a revmatismu, místně pak při bolestech zubů a křečích. Dnes se takřka neužívá, jeho užívání se ani nedoporučuje, neboť zřejmě obsahuje i ještě neprozkoumané látky s nejasným účinkem
  • PILÁT LÉKAŘSKÝ (ANCHUSSA OFFICINALIS) není vhodný 
    Tlumí neproduktivní a vysilující kašel, zastaralé nebo chronické plicní nemoci vzdorující klasické léčbě – bronchitida, astma, akutní bakteriální plicní nemoci – zápal plic, TBC, zevně tinktura na opary, zevně odvar na špatně se hojící rány
  • PÍNIOVÉ OŘECHY (PINUS PINEA) nejsou vhodné 
    Mají velkou nutriční hodnotu. Obsahují 61 % tuků, složených převážně z polynenasycených mastných kyselin, jako jsou kyseliny linolová a pinolová, které jsou velmi důležité při tvorbě nervové tkáně a snižování hladiny cholesterolu v krvi. Jsou bohaté i na biologicky kvalitní (kompletní) proteiny, jakož i na vitamin B1 a železo. Vynikají svým obsahem vitaminu B1; předčí je jen slunečnicová semínka, pšeničné klíčky a pivní kvasnice. Pomáhají díky obsahu vitaminu B1 a esenciálních mastných kyselin při poruchách nervové soustavy. Doporučují se lidem, kteří trpí stresem a depresí, ale i těm, kdo jsou vystaveni vyšší duševní zátěži (např. studentům). Jejich mastné kyseliny mají blahodárný vliv na arterie.
  • PITAYA – DRAČÍ OVOCE nejsou informace o vhodnosti 
    Dužnina je bohatá na vitamín C, vápník, fosfor, karoteny a antioxidanty fytoalbuminy. Pomáhá při zažívání, preventivně účinná je proti rakovině tračníku a cukrovce. Neutralizuje těžké kovy a toxiny, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol. Pravidelná konzumace je účinná při astmatu a rýmě. V Asii je často využívána diabetiky jako náhrada rýže a zdroj vlákniny. Je nízkokalorická, proto se hodí při redukčních dietách, v Asii se používá jako lék proti průjmovým onemocněním.
  • PISTÁCIE PRAVÁ není vhodná 
    Pistáciové oříšky jsou velmi bohaté na draslík, hořčík fosfor a vápník. Vysokým obsahem železa se vyrovnají čočce, kterou někdy dokáží v tomto ohledu i předstihnout. Obsahují i cenné stopové prvky, jako např. měď (1,2 mg/100 g), která podle posledních výzkumů ulehčuje vstřebávání železa. Kombinací železo-měď svým protianemickým účinkem převyšuje všechny farmaceutické přípravky založené čistě na bázi železa, což se může ještě znásobit, když se pistáciové oříšky konzumují společně s ovocem a zeleninou bohatými na vitamín C, protože ten zvyšuje absorpci železa ve střevech. Těm, kteří mají problémy s anémií způsobenou nedostatkem železa, pomáhá pravidelná konzumace pistácií.
  • PIVOŇKA LÉKAŘSKÁ (PAEONIA OFFICINALIS) není vhodná 
    Droga vykazuje protikřečový a zklidňující účinek, také však protizánětlivý a tlumící srážení krve. Zevně je používán při alergických zánětech kůže. Tradičně je používána při křečích a bolestech různého původu. Kontraindikace :Nedoporučuje se užívat v těhotenství a době kojení
  • PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO (TRIGONELLA FOENUM-GRAECUM) je vhodná 
    Pískavice významně pomáhá trávení, které povzbuzuje, ulevuje také kašli, zmírňuje nadýmání a pomáhá při průjmech. Dalším pozitivem užívání pískavice je pomoc při snižování hladiny krevního cukru. Zajímavé je, že se vždy používala také jako afrodiziakum pro ženy. Zevní použití pískavice: Pískavice řecké seno je velmi vhodná pro zevní použití. Lze jednoduše vytvořit kaši z jemně pomleté pískavice a použít ji například na mokvající rány, kožní zatvrdliny, ztuhlé svaly po úrazech. Jemně pískavice působí také proti měkkým otokům, zkrátka podporuje hojivý proces a napomáhá látkové výměně
  • PLAVUŇ OBECNÁ (LYCOPODIUM CLAVATUM) není vhodná 
    Čajem z plavuně se léčí revma, změny v kloubech, chronická zácpa. Užívá se při onemocnění močového ústrojí, pohlavních orgánů, písku v ledvinách a ledvinových kolikách. Užívá se při zánětu jater (hepatitidě), při chorobném bujení vazivového tkaniva jater, a to i tehdy, když se jedná o vážný stav
  • PLICNÍK LÉKAŘSKÝ (PULMONARIA OFFIVINALIS) není vhodný 
    Vnější použití plicníku lékařského: Zevně se využívá svíravý, protizánětlivý a změkčující účinek plicníku k přípravě obkladů na tržné, řezné a hnisající rány a při hemeroidech. Odvarem z plicníku a přesličky masírujeme pokožku hlavy proti vypadávání vlasů. Vnitřní použití plicníku lékařského: Plicník obsahuje slizové látky, kyselinu křemičitou (asi 4%), saponiny, třísloviny (asi 10%),vitamín C, allantoin, cukry, fytosterin, pyrolizidinové alkaloidy, cerylalkohol a minerální látky (vápenaté soli). Látky obsažené v plicníku regenerují sliznice dýchacích cest, působí močopudně a svíravě, zvyšují srážlivost krve a příznivě působí ve střevech při průjmech. Plicník má své uplatnění i v kuchyni, v Anglii jsou mladé listy plicníku oblíbenou součástí jarních salátů.
  • PLOŠTIČNÍK HROZNOVITÝ (CIMICIFUGA RACEMOSA) není vhodný 
    Droga je uváděna jako prostředek mající protireumatický, kašel zklidňující, celkově zklidňující a nepravidelné měsíčky upravující účinek. Je užívána při černém kašli, ušních šelestech, při bolestivé menstruaci, křečích dělohy, při svalovém revmatismu a revmatických kloubních zánětech. Pokusem je prokázána schopnost rozšiřovat periferní cévy a zvýšit tak periferní proud krve. Kontraindikace :Těhotenství a období kojení je nevhodné pro užití drogy.
  • PODBĚL OBECNÝ (TUSSILAGO FARFARA) není vhodný 
    Je uváděno, že droga vykazuje účinky ulehčující odkašlávání, tlumící kašel, chránící sliznice a protizánětlivé. Je užíván při astmatu, zánětu průdušek, zánětu hrtanu a černém kašli.. Prokázán byl účinek stimulační na krevní oběh a dýchání. Kontraindikace :Těhotenství a doba kojení jsou kontraindikací
  • PODKOVKA CHOCHOLATÁ (HIPPOCREPIS COMOSA) nejsou informace o vhodnosti 
    Obsahuje hlavně flavonoidy, saponiny, alkaloidy. Je bohatá na minerální látky. Obsahuje také organické kyseliny a některé aminokyseliny. V minulosti byla drogy používána jako omlazovací prostředek. Dodávala organismu energii, posilovala srdce a zlepšovala trávení. Zevně byla používána na podporu hojení ran. Byla upravována formou nálevu.
  • PODRAŽEC KROVIŠTNÍ (ARISTOLOCHIA CLEMATITIS) není vhodný 
    Podražec krovištní se jako léčivá bylina užíval hlavně dříve. Má mimořádně silný hojivý účinek, při vnitřním užívání zlepšuje imunitu a celkově zvyšuje obranyschopnost, působí také protikřečově. Oblíbený byl rovněž ve veterinární medicíně, kde se ho využívalo zejména pro hojení ran. Podražec krovištní obsahuje kyselinu aristolochovou, alkaloid aristolochin a další látky. Při jeho používání je potřeba opatrnosti, protože se jedná o prudce působící bylinu s toxickými účinky. V současnosti se už příliš nepoužívá
  • POHANKA OBECNÁ (FAGOPYRUM ESCULENTUM) je vhodná 
    posiluje cévní a žilní stěny, odstraňuje popraskané žilky v oku, brání tvorbě krevních sraženin a křečových žil – snižuje riziko trombózy, chrání před srdečními chorobami, prevence mozkové mrtvice, snižuje krevní tlak, napomáhá odbourávání cholesterolu v krvi, snižuje jeho vstřebávání z potravy, je prevencí aterosklerózy, příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému, regeneruje jaterní buňky, uklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy, usnadňuje léčbu hemoroidů, Pohanku lze připravovat na různé způsoby a to jak na sladko, tak i na slano, je vhodná pro bezlepkovou dietu. 
  • POMELO (CITRUS MAXIMA) není vhodný 
    Pomelo je vydatným zdrojem draslíku. Pomáhá proti vysokému cholesterolu a srdečním nemocem. Má jen velmi málo kalorií, obsahuje minimum tuku, sodíku a cholesterolu. Léčivé účinky mají semena, květy, kůra i plody pomela, a to při léčbě kašle, při ošetřování otoků, zlepšuje trávení, pomáhá odhleňovat dýchací cesty, odstraňuje intoxikaci alkoholem, pomáhá při kocovině i při hubnutí, skvěle zasytí a bojuje proti vysokému cholesterolu
  • POMERANČ (CITRUS SINENSIS) není vhodný
    Jsou velice důležitým zdrojem vitaminu C, zvláště pak v zimním období. Obsahují přibližně 60 mg tohoto vitamínu na 100 g pomeranče. Vitamín C pomáhá tělu bránit se proti bakteriálním infekcím ale také vytvářet kolagen, který tvoří základ zdravé pokožky. Je nezbytný pro hojení ran a zdravý imunitní systém. Dalšími důležitými vitamíny, které v pomerančích najdeme, jsou vitamíny skupiny B, a to B1 a B2. Jsou však také zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku, železa, kyseliny listové a pektinu. Pomeranče snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, starají se o krvetvorbu, pomáhají při dietách a podporují správné zažívání. Výživnou hodnotu mají také membrány oddělující jednotlivé dílky, proto je dobré jíst celé ovoce. Pomeranče navíc obsahují i velmi málo kalorií, přibližně 200 kJ na 100 gramů pomeranče a přiměřené množství cukrů, které tělo lehce vstřebává a jejichž omezené množství dobře snášejí i diabetici. Díky svému výjimečnému složení pomeranče zvyšují odolnost vůči chorobám, chrání cévy a mají protialergické a protirakovinné účinky
  • POPENEC BŘEČTANOLISTÝ (GLECHOMA HEDERACEA) nejsou informace o vhodnosti 
    Rozpouští hleny, působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně a močopudně. Dále tlumí průjmy, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu, detoxikuje játra, tlumí záněty a svědění kůže. Zevně ve formě obkladů a koupelí se užívá na špatně hojící se rány nebo ekzémy.
  • POPENEC OBECNÝ (GLECHOMA HEDERACEA) nejsou informace o vhodnosti 
    Rozpouští hleny, působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně a močopudně. Dále tlumí průjmy, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu, detoxikuje játra, tlumí záněty a svědění kůže. Zevně ve formě obkladů a koupelí se užívá na špatně hojící se rány nebo ekzémy.
  • POTMĚCHUŤ (SOLANUM DULCAMARA) není vhodný 
    Rostlina obsahuje velmi rozdílné množství glykoalkaloidů. Obsah je závislý na prostředí. Účinnou součástí je solamil. Droga obsahuje až 11% tříslovin. V lodyhách je jen v malém množství. Potměchuť ovlivňuje látkovou výměnu a působí diureticky, někdy se udává narkotický účinek, který ale nebyl prokázán. Na doporučení lékaře se droga může použít při revmatismu, dně a chorobách výměny látkové. Osvědčuje se také u chronických ekzémů, psoriázy a jiných kožních afekcí. Ve větším množství rozrušují glykoalkaloidy červené krvinky.
  • POTOČNICE LĚKAŘSKÁ (NASTURTIUM OFFICINALE) je vhodná 
    Léčivé vlastnosti potočnice jsou ceněny již od starověku. Pojídala se jako prostředek proti revmatismu, užívala se jako diuretikum, podporuje odkašlávání při kataru průdušek, nachlazení a bronchitidě. Působí jako povzbuzující prostředek, podporuje trávení a chuť k jídlu, potlačuje anémii a také snižuje hladinu krevního cukru při onemocnění cukrovkou. Tradičně se používala jako povzbuzující prostředek proti jarní únavě.
  • PÓREK ZAHRADNÍ (ALLIUM PORUM) není vhodný 
    Diuretické účinky – močopudný, odvodňuje (vhodný pro revmatiky a lidi trpící dnou). Podporuje trávení – pomáhá pří nadýmání a zácpě, odstraňuje nechutenství. Zabíjí bakterie a kvasinky ve střevech a žaludku. Zvyšuje výkon žlučníku a jater, působí proti vzniku žlučových kamenů. Čistí žaludek a střeva – obsahuje hodně vlákniny, má blahodárný vliv na střevní peristaltiku. Snižuje hladinu cukru v krvi. Podporuje mozkovou a srdeční činnost. Chrání srdce a artérie proti arterioskleróze a vysokému krevnímu tlaku. Působí jako antioxidant – regeneruje a omlazuje. Podporuje prokrvování tkání. Preventivní prostředek při chorobách žil, působí proti krevním sraženinám. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tuky. Podporuje tvorbu vazivových tkání. Posiluje imunitní systém
  • PRHA CHLUMNÍ (ARNICA MONTANA) není vhodná 
    Hlavní použití: Ve formě masti, tinktury či extraktu na omrzliny, pohmoždění a vykloubení. Zevně také protizánětlivě a k podpoře hojení ran. Častěji se užívá v homeopatii. Kontraindikace : Prha (arnika) se používá vnitřně pouze v homeopatických koncentracích. Zevně může způsobit u citlivých osob alergické reakce. Nesmí být používána u otevřených hlubokých poranění. V případě projevu alergické reakce po aplikaci okamžitě přestat používat. Nežádoucí účinky : Prha je jedovatá je-li požita vnitřně. Dráždí sliznice a konzumace může vést k těžkým zánětům žaludku a střev, svalovému ochromení. Jsou popisovány i smrtelné otravy
  • PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ (ALTHAEA OFFICINALIS) je vhodný 
    Obsahové látky kořenu a listu zklidňují zánětlivé procesy na sliznicích; jsou prostředkem zvláčňujícím pokožku, zlepšujícím odkašlávání, působícím močopudně, proti tvorbě močových kamenům, hojivě na poranění různého původu. Tradičně je kořen i list používán vnitřně při zánětech horních cest dýchacích a kašli, peptických vředech (jícen, žaludek dvanáctník), zánětech dutiny ústní, hltanu, střev, močového měchýře, močové trubice a močových kamenů. Zevně pak při zánětlivých hlízách, furunklech a zánětech žil. Prokázán byl také účinek proti mikrobům a snižující hladinu krevního cukru.
  • PROTĚŽ BAHENNÍ (FILAGINELLA ULIGINOSA) není vhodná 
    Droga obsahuje alkaloid gnaphallin, fytosteroly, karotin, vitamíny C a B, třísloviny, tuky, barviva, silice, pryskyřice, některé fytoncidy a ostatní účinné látky. Droga rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak a napětí hladkého svalstva, má velké antibakteriální účinky, zlepšuje hojení ran, urychluje granulaci a epitelizaci tkání. Tlumí bušení srdce, zvyšuje a zrychluje srážení krve. Používá k léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů a anginy pectoris. Macerací natě se připravuje olej, který se používá k hojení povrchových ran, při paradentóze, v době klyzmatu při léčení střevních chorob. V homeopatii se jako hlavní surovina používá čerstvá kvetoucí rostlina bez kořene. Tinkturu užíváme při onemocněních nervů, např. ischias, limbago, různé neuritidy, lumbosakrální syndrom a také v gynekologii a při potížích orgánů v pánvi. Droga z protěže lesní obsahuje flavonoidy, fytoncidy, minerální látky a stopy silice. Drogu užíváme při všeobecné slabosti, při postvirové únavě nebo při neurastenii. Zvyšuje počet červených krvinek, uklidňuje a zlepšuje funkci jater, snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje tím metabolismus tuků. Pro zevní užití se používá prášek z rozemleté drogy a to na ekzémy a nehojící se zhnisané rány. Je to univerzální bylina, bohužel ještě málo prozkoumaná.
  • PRŮTRŽNÍK LYSÝ (HERNIARIA GLABRA) není vhodný 
    Rostlina obsahuje saponiny, silici, herniarin a flavony. Účinné látky se snadno rozkládají. Účinkuje dezinfekčně, uvolňuje křeče horních a dolních močových cest. Používá se vnitřně v nálevu jako spazmolytikum a dezinfekce při zánětech močového měchýře, při tvorbě kaménků a močového písku, při ledvinové kolice, chronických chorobách ledvin a sníženém vylučování tekutin z těla, také jako prostředek k utišení bolesti. Nejčastěji se užívá v kombinaci s močovými dezinfekcemi, jako např. s listy medvědice, brusinky apod. Droga může nahradit některá cizozemská diuretika.
  • PRVOSENKA JARNÍ (PRIMULA VERIS) není vhodná 
    Je uváděno, že droga vykazuje účinek protikřečový, zklidňující, navozující spánek, mírně močopudný, zlepšující odkašlávání a mírně projímavý. Květ prvosenky je používán při nespavosti, nervové vzrušivosti, hysterii a depresích spojených s nepokojem a podrážděností. Kontraindikace :Prvosenka může způsobovat alergickou odezvu u zvlášť citlivých jedinců. Nedoporučuje se používat v těhotenství a době kojení.
  • PŘESLIČKA ROLNÍ (EQUISETUM ARVENSE) není vhodná 
    Hlavní použití: Přeslička má mírně močopudný účinek. Droga se používá při infekcích močového traktu, při kaméncích ledvinových a močového měchýře, poraněních a popáleninách. Droga je vhodná při léčbě otoků vzniklých po poranění, pro propláchnutí močových cest při bakteriálních infekcích a ledvinových kaméncích. Lidové léčitelství přesličku využívá při dalších onemocněních jako jsou tuberkulóza, k zástavě zvýšeného menstruačního krvácení, nosního, plicního a žaludečního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů, revmatických onemocněních, dně, špatně se hojících ranách a vředech aj. Kontraindikace : Droga se nesmí používat k léčbě otoků vzniklých jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba zvážit použití drogy v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku.
  • PU-ERH není vhodný
    je údajně skvělým pomocníkem v boji proti nadváze. Říká se o něm, že umí požírat tuky a zrychlovat metabolismus. Je také výtečným nápojem pro detoxikaci organismu či očistné kúry. Je dokázáno, že při pití tří šálků denně po dobu jednoho měsíce se člověku sníží cholesterol až o třináct procent. Tento čaj v neposlední řadě dokáže ulevit od kocoviny, jelikož aktivuje látkovou výměnu v játrech. Mezi další klinicky ověřené účinky patří kupříkladu schopnost posílit imunitní systém, působit antidepresivně, bojovat s infekčními chorobami či rychleji trávit tučná jídla. Ani není nutné zmiňovat, že pomáhá vlastně při jakékoliv nemoci nebo nachlazení, jelikož obsahuje přírodní antibiotika.
  • PUKLÉŘKA ISLANDSKÁ (CENTARIA ISLANDICA) je vhodná 
    Slizy drogy chrání sliznice zažívacího traktu, hořké kyseliny zlepšují chuť k jídlu. Droga vykazuje účinek proti choroboplodným baktériím. Tradičně je používána při  nachlazení, zánětu průdušek spojeným s kašlem a teplotami, při poruchách trávení a nechutenství, při podráždění a zánětech v ústní dutině a hltanu, k posílení nespecifické obranyschopnosti organismu. V lidovém použití se objevuje i při onemocněních ledvin a žlučníku a zevně na hojení ran.
  • PUPALKA DVOULETÁ (OENOTHERA BIENNIS) nejsou informace o vhodnosti 
    Pravidelné užívání pupalkového oleje vylepšuje kvalitu vlasů a nehtů, pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky. Odstraňuje premenstruační napětí a bolesti při menses. Již staří indiáni věděli, že pupalka působí hojivě na rány a ulevuje při dechových obtížích (astma). Moderní výzkumy potvrdily hojivé účinky pupalkového oleje – olej se aplikuje přímo na ránu – hojení bude rychlejší a bez jizev. Dlouhodobé užívání pupalkového oleje snižuje obecně pohotovost organismu k alergickým reakcím, s velkým úspěchem se podává i ekzematikům – atopikům, a to celkově i místně. Pupalka dokáže udržet na uzdě i lupénku. Dlouhodobé podávání pupalkového oleje pomáhá i u těžších forem akné vyčistit pleť a zmírnit projevy tohoto obtěžujícího stavu. Jednoznačně kladný vliv pupalkového oleje byl prokázán i u takového onemocnění jako je roztroušená skleróza. Internisté využívají pupalkový olej ke snižování cholesterolu, příznivému ovlivňování cévní stěny i k mírné normalizaci vysokého krevního tlaku. Hovoří se i o tom, že snižuje bolesti artrotických kloubů a ve vyšším věku příznivě ovlivňuje zrak a sluch. Tyto účinky jsou pravděpodobně dány právě ovlivněním cév. Pupalka také dokáže minimalizovat následky bujarých oslav – a taková čistá hlava po ránu po bouřlivé noci je k nezaplacení.
  • PUPAVA BEZLODYŽNÁ (CARLINA ACAULIS) je vhodná 
    Silice působí proti Staphylococcus aureus (mikrobi – častí původci lidských onemocnění), Kořen působí mírně močopudně, protikřečově a potopudně. Tradičně je droga používána při žlučníkových onemocněních, chorobách zažívacího traktu, křečových obtížích trávícího systému. Zevně je kořen pupavy používán ve formě koupele při kožních zánětech, poraněních a vředech
  • PUŠKVOREC OBECNÝ (ACORUS CALAMUS) není vhodný 
    Vnitřní použití: Puškvorec obsahuje hořčiny, 12% až 7% silic tvořených řadou mono a seskviterpenů, třísloviny, cukry, cholin, slizy a fenylpropan beta-asaron. Užívá se hlavně při poruchách zažívacího ústrojí,při poruchách trávení, zánětu žaludku nebo při střevní kolice. Puškvorec dále přispívá ke zlepšení fyzické kondice u pacientů, kteří prodělali dlouhodobou chorobu nebo u starších pacientů. Vnější použití: Protizánětlivé účinky obsažené v puškvorci se využívají k léčbě při zánětech v ústech a hltanu. Připravují se z něj koupele proti revmatismu, obklady na špatně se hojící rány a na ekzémy. Puškvorec se používá také jako přísada do různých žaludečních likérů.
  • PÝR PLAZIVÝ (ELYTRIGIA REPENS) je vhodný 
    diuretický účinek, celkové pročištění organismu, praskáním rozrušuje ledvinové a močové kaménky, potahuje bolavé sliznice léčivým slizem, celkově posiluje organismus, potlačuje lupénku, tlumí následky mírnějších potravinových otrav, při revmatismu a dně, zlepšuje hospodaření organismu s inzulínem, tím příznivě ovlivňuje mírnější formy cukrovky, spolehlivě ovlivňuje kožní choroby, především jako důsledky metabolických poruch, k detoxikaci jater a k obnově jaterního parenchymu, při urychlení rekonvalescence osob léčených antibiotiky nebo jinými chemoterapeutiky, obsah draselných solí podporuje funkční schopnost srdce, snižuje hladinu cholesterolu – inosit se slučuje s cholesterolem a vytváří fosfolipidy, v této podobě se pak účastní transportu iontů buněčnými membránami, a tak přímo ovlivňuje látkovou výměnu v buňkách a snižuje hladinu cholesterolu. Jeho pokles je možné zjistit už za 48 hodin po zahájení pravidelné léčby pýrem, podporuje vstřebávání vitamínů skupiny B a kyseliny pantotenové organismem, pomáhá na „slabé plíce“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>